Fetele de la Politehnica Timisoara au reprezentat tricolorul in Saptamana Mare

TIMISOARA. Fotbalistele de la Politehnica Timisoara au evoluat pentru reprezentantivele tarii noastre atat la nivelul senioarelor, cat si la junioare.

Teodora Meluta a fost integralista in amicalul castigat de nationala mare cu 1-0 in fata Marocului. Partida s-a disputat pe stadionul Arcul de Triumf, iar singura reusita i-a apartinut jucatoarei de la Young Boys Berna, Cristinei Carp.
Tot din primul minut a intrat in teren si atacantul Bianca Ienovan, care a fost inlocuita la pauza de clujeanca Ioana Balaceanu. A treia jucatoare convocata la prima selectionata, Cristina Sucila, a intrat in teren in minutul 85, in locul Stefaniei Vatafu.

Selectionata de junioare a pierdut si ultimul meci din grupa de calificare la Campionatul European, si a si retrogradat in Liga B a viitoarelor preliminarii. Tricolorele mici au fost invinse cu 4-2 de Ungaria. Politehnica Timisoara a avut 3 titulare in acest meci. Antonia Bratu si Clara Rosu au fost integraliste. Anda Jivan a intrat si ea din primul minut si a dat pasa la primul gol al Romaniei, semnat de clujeanca Andreea Pinzariu, insa in repriza secunda a incasat doua cartonase galbene si a fost eliminata.

Fotbalistele alb-violete vor reveni la echipa de club, care in acest final de saptamana va juca in Cupa Romaniei impotriva lui Carmen Bucuresti.