Fetele de la CFR Timisoara s-au calificat in sferturile Cupei Romaniei. Vezi FOTO!

Echipa pregatita de Florin Bugar a castigat cu 8-1 meciul disputat in optimi contra formatiei Sporting Craiova si va avea parte de un culoar favorabil in urmatoarele faze ale competitiei, CFR Timisoara fiind cap de serie la tragerea la sorti.

”Leopardele” au inceput jocul mai greu, dar l-au incheiat en-fanfare. Sosita la Timisoara dupa convocarea la lotul National U19 cu o ora inainte de meci, Larisa Sarbovan a marcat primul gol al CFR-ului in meciul disputat contra Craiovei, in minutul 26. Si tot ea a majorat scorul opt minute mai tarziu profitand de o pasa buna primita de la Manuela Voica. Ozana Ababei a dus scorul la 3-0 in minutul 37, dupa ce initial mingea sutata de Larisa Sarbovan a fost respinsa de portar.
Dupa pauza tot Ozana Ababei avea sa faca 4-0, fiind servita ideal de aceeasi Manuela Voica, cea care avea sa-si treaca si ea numele pe lista marcatoarelor in minutul 52. Andreea Cojocaru a inscris al saselea gol al CFR-ului in partida de sambata in minutul 61, iar adversarele au marcat golul de onoare sase minute mai tarziu.
Tabela a fost inchisa de Ozana Ababei, care a bifat alte doua reusite in ultimele zece minute de joc, stabilind scorul final la 8-1.
”Am realizat ceea ce ne-am propus, sa ajungem in sferturile Cupei. A fost un meci putin incurcat si de vreme, dar pana la urma ne-am atins obiectivul, ne-am calificat mai departe unde vom fi cap de serie.Am reusit sa marcam mai putine goluri decat ma asteptam, dar victoria ramane victorie si ne vedem de treaba mai departe. As prefera pentru faza urmatoare a Cupei o echipa din zona noastra, UTA ar fi cel mai convenabil” a spus antrenorul Florin Bugar.
Pana la urmatorul meci de Cupa, timisorencele vor reveni deocamdata la meciurile din campionat, iar duminica viitoare CFR va intalni tot pe teren propriu Negrea Resita intr-un meci devans contand pentru retur. Gruparea caraseana despre care se stia ca a fost exclusa din competitii de catre FRF, a fost, se pare, reprimita in campionat dupa ce si-a rezolvat litigiile.” Au avut ceva probleme , dar le-au rezolvat si duminica ne vom inatlni cu ele la Timisoara”, a mai spus Bugar.