Fara surprize in turul 1 al Cupei Romaniei la fotbal. Doua echipe din Timis au mers mai departe

TIMISOARA. Cupa Romaniei si-a inceput o noua editie, iar castigatoarele din judete si echipe din Liga 3 s-au infruntat pentru un loc in faza a doua.

CITESTE SI: Timisoara nu ramane fara titlu, deocamdata. ‘Nu recomandam mai multe asociatii care sa implementeze TM2023!’ Anuntul expertilor de la Bruxelles catre Timisoara, dupa ultimul raport de monitorizare pentru Capitala Culturala a Europei

In Timisoara s-au disputat doua partide. ACS Poli, care a strans in ultimul moment 13 jucatori pentru a participa in competitie, a intalnit CSM Deva. Banatenii au condus cu 2-0 prin doua autogoluri, dar oaspetii au egalat pe final. In prelungiri, gazdele care au jucat pe Electrica, nu au mai avut energie, iar oaspetii s-au impus, 3-6.

In Ciarda Rosie, castigatoarea fazei judetene, CS Universitatea de Vest a jucat de la egal la egal cu experimentata CSC Ghiroda. Dupa 90 de minute echilibrate, oaspetii s-au impus cu 1-2, golul victoriei venind in minutul 88.

Unul dintre cele 41 de meciuri stabilite in acest tur nu s-a disputat, fiindca echipa gazda, fosta formatie de Liga 3 Fortuna Becicherecu Mic, a anuntat federatia ca nu poate organiza aceasta partida, deoarece inca nu si-a reluat pregatirea. In aceste conditii, adversara care i-a fost atribuita, Avantul Periam, fosta colega in Liga 3 in sezonul trecut, s-a calificat mai departe in Cupa Romaniei, in faza a II-a.

In 11 august se va desfasura faza a II-a, acolo unde au mers Ghiroda si Periam, dar si Dumbravita, calificata direct in turul secund.