Fara stres. Poli Timisoara a invins pe semicerc Vasluiul dupa un meci pe care l-a dominat categoric

TIMISOARA. Etapa a 20-a din Liga Zimbrilor la handbal masculin a adus in sfarsit o victorie usoara pentru SCM Poli. Echipa timisoreana a trecut de HC Vaslui in partida disputata in Sala Constantin Jude cu 36-27, dupa 18-15 la pauza.

A fost un meci la discretia jucatorilor pregatiti de Pero Milosevic care au condus din primul si pana in ultimul minut al partidei. Primele 18 minute au fost echilibrate, moldovenii reusind sa ramana in plasa banatenilor, 11-11, dupa care violetii au marcat de patru ori la rand si s-au distantat.

Diferenta s-a facut imediat dupa pauza, Marjanovic marcand la foc automat, 20-15 si 25-17 in minutul 38, cu un gol marcat de portarul Tcaciuc, moment in care zarurile erau aruncate. Diferenta maxima a fost de zece goluri spre final, iar tabela a „incremenit” la 36-27.

A fost succesul cu numarul 9 pentru violeti, care au dupa 20 de partide si 3 egaluri dar si 8 infrangeri, iar in acest moment echipa banateana este pe locul 7 cu 30 de puncte. Runda viitoare se va desfasura la mijlocul saptamanii ce urmeaza, iar Poli va avea un meci greu, pe terenul celor de la SCM Bucuresti, locul 6 cu 33 de puncte in 19 jocuri.

Marjanovic a fost cel mai bun marcator al invingatorilor, reusind sa scutere plasa adversa de 11 ori. Baican cu 5 si Somlea si Nastasie cu 4 goluri au fost urmatorii marcatori ai banatenilor.