Fara probleme! Poli Timisoara bate clar CS Ghiroda. FOTO

Prima etapa a returului Ligii 4 Timis, a adus si primul derby. Echipele ce s-au batut pentru intaietate pana in minutul 95 al sezonului trecut, Ghiroda si ASU Poli s-au intalnit pe terenul echipei alb-violete. Miza, dubla… Poli ramanea pe primul loc, sau Ghiroda reintra in cartile pentru podium.

Pe teren, lucrurile au stat mai usor. Trupa in alb-violet a apasat pe accelaratie inca din primul minut, si incurajati de galerie, care ca de obicei a fost jucatorul cu numarul 12, lucrurile s-au simplificat. Pana la pauza, Ghinescu, Ilie si Rebenciuc au rezolvat meciul, 3-0. In partea a doua, trupa lui Sorin Brindescu nu a mai apasat pe „viteza”, chiar daca a mai avut cateva ocazii bune. Campionii en-titre ai Ligii 4, CS Ghiroda, s-au multumit cu un gol de onoare, reusit de Baranyi, dupa un penalty usor acordat de arbitru pe final de meci.

ASU Politehnica (antrenor Sorin Brîndescu): Burtic – Contescu, Galan, Taub, Damian, Vucea, Naidin (cpt.), Rebenciuc, Ghinescu, Ilie – Tulcan. Au mai intrat Draghici, Ion, Filimon si Budur.

CS Ghiroda (antrenor Remus Steop): Laurentiu – M. Stanciu, Protopopu, Uzun, Zele, Mancas, Boanghes, Dutu, Barsan – Roman, Baranyi (cpt.). Au mai intrat Muresan, Rogojinaru si Baidoc.

Contracandidata Politehnicii la primul loc, Ripensia, a invins lejer la Giroc, cu 6-1 si ramane la un punct in spatele formatiei viola. Cele doua grupari din capitala Banatului se vor intalni sambata viitoare in meci direct pentru primul loc, pe stadionul… Dan Paltinisau.