Fantasticii violeti. Handbalistii de la Poli Timisoara, invincibili in al doilea turneu de sala al Ligii Nationale

TIMISOARA. Parcurs perfect incununat cu un nou rezultat foarte bun pentru elevii lui Vlad Caba. Handbalistii de la Poli au obtinut a sasea victorie, din sase posibile in al doilea turneu de hadbal din Liga Zimbrilor. A fost 26-24 cu Dunarea Calarasi, dupa ce in aceasta saptamana violetii au mai invins Dobrogea Sud, CSM Bucuresti – ambele echipe mult mai bine cotate, Resita, Botosani si Bacau, ultimele doua combatante neprezentandu-se din cauza Covid.

CITESTE SI: Imaginea femeii ingenuncheate in fata unei biserici inchise, dar pazita de jandarmi, este imaginea Romaniei moarte. Presedintele Tribunalului Timis despre ‘liturghia din fotoliu’ impusa de progresistulfaragen

Cu Dunarea Calarasi, a fost, cum era de asteptat, un duel echilibrat intre doua dintre echipele cu rezultate excelente in etapa anterioara, astfel ca o victorie la incheierea turneului de la Sfantu Gheorghe le-ar fi plasat si mai bine în ierarhia Ligii Zimbrilor.

SCM Politehnica a avut o singura data avantaj de doua goluri, in prima repriza, scor 3-1, dupa care Dunarea a intors scorul, 3-4 si s-a mers ”cap la cap” cu cate un gol in favoarea uneia sau alteia dintre echipe, asadar ca la pauza s-a intrat de pe pozitii de egalitate, 11-11.

In repriza a doua, calarasenii au luat temporar un avans de doua goluri, chiar in debut, 11-13, dar violetii au revenit rapid si au egalat, punand multa presiune pe faza ofensiva. Diferenta s-a rupt in ultimul sfert de ora, cand polistii au pus trei goluri in fata adversarilorsi nu au mai cedat initativa.

26-24, o victorie muncita si meritata, intr-un joc in care din nou Sadoveac si-a asumat rolul golgheterilor, punctand la foc automat. El a marcat 12 goluri in aceasta partida fiind decisiv in obtinerea victoriei.

Au mai punctat pentru Poli, Barros 5, Fenici 4, Baican 2, Somlea, Caba si C. Dedu cu cate un gol. La Dunarea Calarasi, Gabriel Bujor a inscris 7 goluri, Mihai Bujor si Dragos Soare cate 3.

Asadar, dupa un prim turneu dezamagitor, o victorie in 3 jocuri, Poli si-a depasit conditia in cel de-al doilea, unde a adunat 6 din 6!