Exemplu pentru baieti. Fetele de la Politehnica Timisoara se intorc cu 3 puncte de la Targu Mures. Doua debuturi in alb-violet

TIMISOARA. Fetele de la Politehnica Timisoara s-au impus cu 3-0 in prima deplasare din acest campionat, pe terenul lui ACS Targu Mures 1898.

Mirel Albon a mers cu un lot restrans la Mures, cu doar 5 rezerve, si le-a trimis din primul minut in teren pe Cristina Sucila, golgeterul sezonului trecut fiind la primul meci din aceasta stagiune, si Emilin Araujo, brazilianca fiind la debut in alb-violet. Poli a dominat jocul si a ratat oportunitati bune de a inscrie prin Ancas sau Clara Rosu. Deschiderea scorului a venit in minutul 36, cand o centrare a Andei Jivan a gasit-o pe Bianca Ienovan, iar aceasta a trimis in plasa, stabilind si scorul primei parti.

In repriza secunda a debutat in alb-violet si Nikolina Cakovic, cea care a schimbat-o pe Nikoleta Kurja, iar jocul s-a desfasurat pe aceleasi coordonate. Muresul a fost aproape de egalare, iar Poli a raspuns cu o ocazie a Nikolinei Cakovic. Ecuatia celor 3 puncte a fost rezolvata in ultimele 20 de minute. Mai intai Anda Jivan a facut 2-0, dupa ce portarul gazdelor a respins un sut al Biancai Ienovan, pentru ca in minutul 83 Cristina Sucila sa trimita in plasa din marginea careului de 16 metri si sa stabileasca scorul final, 3-0.

Politehnica primeste in runda viitoare vizita formatiei din Baia Mare, cu punctaj maxim dupa doua runde, 6 puncte.