Evolutie entuziasmanta a violetilor. Handbalistii de la Poli Timisoara s-au calificat in Finala Cupei Romaniei

TIMISOARA. Intr-o atmosfera ostila banatenilor, dar de inteles, deoarece Poli a deschis turneul Final 4 al Cupei Romaniei chiar contra gazdelor de la Focsani, elevii lui Pero Milosevic au fost mari… Trupa banateana s-a impus cu 25-18, jucand unul din cele mai bune meciuri din acest sezon.

Nu a fost insa usor, Focsaniul a incercat pe cat a putut sa ramana in joc si a pus destule probleme, insa polistii au fost pana la urma net superiori, atat fizic, cat si si fizia, dar si tehnic. Prima repriza jucată foarte bine, tactic, de alb-violeti, iar Tcaciuc, a impresionat cu 7 intervenții utile. Defensiva a stat bine pe semicerc, iar in atac a fost chiar si mai bine, scor 11-6 in minutul 25, si 13-9 la pauza. In partea a doua Focsaniul a incercat din rasputeri sa intre in meci, si in doua randuri a ajuns la doua goluri in spate. Tcaciuc insa a intervenit din nou excelent in momente importante, iar Marjanovic si Sadoveac au punctat cand a trebuit. Finalul a fost gestionat perfect de violeti, care s-au impus cu 25-18, iar maine joaca cu trofeul pe masa, impotriva castigatoarei dintre Steaua si Dinamo.

Marcatorii alb-violeti: Marjanovic 9, Sadoveac 8, Dragas 3, Milosevic 2, Fenici 1, Cimpan 1, Pribanic 1.