Euro se indeparteaza. Romania invinsa in ultimele minute de nationala Bosniei-Hertegovina

Selectionata de fotbal in sala a Romaniei a suferit primul esec in preliminariile Campionatului European de anul viitor.

CITESTE SI: In Timis s-au facut 5000 de teste, in Vrancea doar 20, in ultimele trei zile. Ministerul Sanatatii publica date in premiera legate de infectia cu COVID

Robert Lupu a inceput duelul cu liderul surprinzator al grupei cu Tonita in poarta, iar in teren cu Matei, Panzaru si fostii timisoreni Felipe si Savio. Tricolorii au evoluat mai bine pe inceput de meci, insa suturile expediate de Felipe Oliveira sau Cristi Matei au fost blocate portarul Milanovic. Oaspetii au raspuns prin Sesar si Radmilovic, cel din urma reusind sa si deschida scorul. Dupa alte 8 minute acelasi Radmilovic a mai punctat o data si a stabilit scorul pauzei, 2-0 pentru oaspeti.

Tricolorii au revenit mai motivati de la cabine, iar la aproape 5 minute de la reluare au reusit sa inscrie. Dupa o lovitura de colt a lui Felipe Oliveira, mingea a ajuns la Paulo Ferreira, care a trimis, fara preluare, in plasa portii oaspetilor. Romania a continuat sa preseze, si incele din urma a egalat situatia de pe tabela prin Cristian Matei, dupa un assist al aceluiasi Felipe Oliveira.

Partida parea sa se indrepte catre o remiza, insa oaspetii nu au fost de acord. La un corner al lui Kahvedzic, Tonita a respins gresit balonul, care a ajuns la Ivankovic, iar acesta l-a trimis in poarta tricolorilor.

Romania a mai avut o oportunitate de a inscrie cand mai erau aproape 8 secunde de joc, insa Cristi Matei a trimis din 4 metri pe langa poarta bosniaca.

S-a incheiat 3-2 pentru oaspeti, care ajung la 9 puncte din tot atatea posibile si raman liderii grupei de calificare. Tricolorii raman cu doua puncte, iar saptamana viitoare vor merge in Bosnia in cautarea unor puncte care sa mai dea sperante cel putin la obtinerea locului al doilea din grupa.