Esec si la Balotesti! ASU Poli Timisoara termina Divizia B, prima deasupra liniei de supravietuire

Au terminat sezonul mai mult in genunchi, decat in picioare. Alb-violetii de la ASU Poli au adunat in ultimele 3 runde un singur punct, putin pentru o echipa cu ceva pretentii si suporteri inimosi, care tin practic echipa in viata.

Dupa acel 0-3 dureros cu UTA Batrana Doamna, a urmat un 2-2 la Clinceni si azi 2-3 la Balotesti, localitate cunoscuta mai mult pentru teribilul accident aviatic din 1995, decat pentru fotbal.

Cu o echipa improvizata, in sensul ca au aparut si jucatori foarte putin utilizati in acest retur, ASU Poli a fost dominata clar in prima parte, luptand pentru onoare in repriza secunda, in care a reusit si doua goluri. Putin insa, deoarece Balotestiul a marcat de trei ori si s-a impus meritat cu 3-2 (2-0). Claudiu Herea a deschis scorul in minutul 28, Valentin Andrei a majorat diferenta (41), apoi Vucea a redus din diferenta (5-2), ca Florin Nicolae sa refaca ecartul de doua goluri (74). Bilia a marcat in minutul 82 ultimul gol al partidei si ultimul gol al lui Poli in acest sezon, pentru ca in ultima etapa, echipa timisoreana va sta.

Final trist de sezon pentru Baietii in ghete, care cu 38 de puncte, adica atat cat are si Clinceniul, sunt primii deasupra liniei de suprevietuire.

ASU Poli: Girlea – Motreanu, Telescu, Mera (c), Taub, Stancu, Vucea (Neamtu, 62), Ad.