Esec rusinos pentru SCM Politehnica in prima liga de handbal masculin

TIMISOARA. Desi pe hartie avea prima sansa, pe teren lucrurile s-au precipitat, iar rezultatul partidei a fost unul soc. Vorbim despre intalnirea din cadrul etapei a VIII-a a Ligii Zimbrilor la handbal masculin, dintre SCM Poli Timisoara si CSM Sighisoara (21-22).

A fost un meci pe „stil vechi”, in care s-a pus accent pe aparare, in timp ce ofensivele erau lipsite de imaginatie, viteza, tehnica. Inceputul a fost echilibrat, apoi Poli s-a desprins, cum era si normal, 7-5 si 9-6, insa oaspetii au avut un final de repriza mai bun si s-a intrat la vestiare cu un scor atat de rar in handbalul modern, 9-9.

Nou-promovata din Sighisoara a fost in prim plan in partea secunda, parca dorind mai mult sa se impuna, mai ales ca se putea. 9-13, 11-14, 14-18 si 16-19 cand mai erau 5 minute de joc. Poli are o tresarire de orgoliu si egaleaza la 19, dar greseste pe final si pierde cu 21-22, al treilea joc cu un gol diferenta.

Asadar, mare surpriza, iar acum Poli va lupta pentru evitarea retrogradarii, avand deocamdata doar doua echipe in spate, Steaua si Vaslui.
In runda viitoare, Politehnica va juca in deplasare impotriva Potaissei Turda.