Esec pe terenul liderului. SCM Timisoara a pierdut duelul de baschet de la Cluj

TIMISOARA. Leii din Banat nu au reusit sa producă surpriza, inclinandu-se pe terenul liderului neinvins al Ligii Nationale de baschet masculin. U-BT Cluj-Napoca s-a impus cu scorul de 79-70 in duelul cu alb-violetii, intr-un joc in care banatenii nu au condus niciodata.

Cele doua echipe si-au impartit insa cele patru sferturi ale intalnirii. Primul si ultimul au revenit gazdelor, SCM Timisoara fiind mai buna in celelalte perioade de joc. Diferenta maxima s-a inregistrat in debutul actului secund, cand ardelenii au condus cu 24-9.

A urmat o revenire a „leilor”, care s-au apropiat incet pe tabela de marcaj. Scorul la mijlocul meciului a fost 37-32 in favoarea lui U-BT.

Clujenii au inceput foarte bine cel de-al treilea sfert, cu sapte puncte marcate fara sa primească vreunul pana la time-out-ul cerut de antrenorul Dragan Petricevic, care a avut rezultatul dorit, alb-violetii refacand in urmatoarele doua minute diferenta de cinci lungimi consemnată la pauza mare: 44-39. Si se puteau apropia la doar o posesie daca Gorgemans, prea sigur pe el, n-ar fi ratat un slam-dunk.

Nu peste mult timp, o aruncare din spatele semicercului reusita de Franklin avea sa-i aduca pe timisoreni mai aproape de adversari: 51-48. Brown, cu o alta aruncare de trei puncte, a micsorat si mai mult diferenta, cu un minut ramas din a treia perioada de joc: 52-51. Dupa un atac irosit al clujenilor, Pesakovic avut sansa sa-si aduca echipa in avantaj, ratand, insa, de la mare distanta. Si Brown a beneficiat de aceasta oportunitate, la prima aruncare din ultima perioada de zece minute, tot din spatele semicercului.

Apoi, clujenii au preluat initiativa, profitand si de eliminarea lui Franklin pentru cinci greseli personale. Mai mult, Pesakovic s-a accidentat cu trei minute si jumatate inainte de final, fiind inlocuit cu Abu Teir.

Principalul marcator al echipei banatene a fost Franklin, autor a 22 de puncte, urmat, in ordine, de Pesakovic (11p) si Brown (10p).

Am urmarit sa imbunatatim jocul echipei si sa trecem peste socul infrangerii cu Dinamo. Nu a fost un esec usor de digerat pentru noi. Eu zic ca am reusit in cea mai mare parte sa depasim aceasta infrangere dureroasa. Am aratat alta atitudine, asta trebuie sa facem de fiecare data. In continuare, voi cauta modalitati sa progresam. Voi scoate din buzunarul propriu faultul tehnic pe care l-am luat. Am vrut sa am o atitudine, iar jucatorii sa vada ca nu sunt lasati singuri. Spun acest lucru fara nicio legatura cu victoria obtinuta de clujeni. Mi-a placut in cea mai mare parte cum s-a exprimat echipa, dar trebuie sa avem mai multa consistenta si sa jucam fara oscilatii pana la sfarsitul sezonului. Mergem mai departe, vom relua luni pregatirile pentru urmatorul meci”, a spus la finalul partidei
antrenorul Baschet SCM Timisoara, Dragan Petricevic.

In runda viitoare, SCM Timisoara primeste vizita lui CSU Oradea.