Esec neasteptat. SCM Timisoara pierde sub panou duelul cu Dinamo. Foto

TIMISOARA. Prim-divizionara de baschet SCM Timisoara era pe o panta ascendenta inaintea duelului cu Dinamo Stiinta Bucuresti din etapa a IV-a primei ligi de baschet. Din pacate, planul de acasa nu s-a potrivit cu cel de la fata locului. Banatenii au pierdut pana la urma clar, o partida pe care ar fi trebuit sa o castige.

Primul sfert a fost echilibrat, cu ambele echipe alternand la conducere, dar cu Dinamo in avantaj la prima sirena, 16-20. Banatenii au egalat imediat si au parut ca pot prelua partida sub control. Nu a fost asa. Oaspetii au lovit tinta foarte bine mai ales cu aruncari de la semidistanta, iar la pauza mare tabela arata 29-43.

Repriza a doua a continuat oaspetii in avantaj, desi in multe ocazii, violetii au revenit in joc. Fostul capitan al Timisoarei, Malden Jeremic a facut ca scorul sa arate 53-60 dupa 30 de minute, iar Dinamo, echipa fara nicio victorie dupa primele etape devenea favorita. Elevii lui Dragan Petricevic s-au apropiat la diferenta de o posesie in ultimul sfert, dar nu au mentinut cadenta. Dinamo s-a intrecut in acest joc si s-a impus, in cele din urma meritat, 81-64, obtinand primul succes din actualul sezon. Timisoara, care avea doua victorii si un esec pana acum face un pas in spate, chiar in momentul in care avea o partida accesibila.

Campionatul ramane deschis si orice se poate intampla in acest sezon.

Pesakovic cu 23 de puncte, 3 recuperari si 3 pase decisive a fost cel mai bun jucator al gazdelor, urmat de experimentatul Komatina, 21 de puncte, 7 recuperari si 3 pase decisive. De la invingatori, chiar Jeremic a fost cel mai bun jucator, fostul capitan al banatenilor reusind 20 de puncte, 5 recuperari si doua pase decisive.

In runda viitoare, SCM Timisoara intalneste in deplasare U-Banca Transilvania Cluj Napoca.