Esec la limita pentru Ripensia Timisoara, la debutul lui Alex Pelici pe banca

TIMISOARA. Nu s-a putut mai mult. Ripensia Timisoara a pierdut partida din etapa a 16-a disputata la Ploiesti, cu Petrolul. Prahovenii s-au impus cu 1-0 (1-0), printr-un gol marcat in minutul 3. Gazdele au jucat cu un om in plus aproape toata repriza a doua, dupa eliminarea portarului Dobre si chiar cu doi oameni mai mult pe final, cand Ungureanu s-a accidentat si nu a mai putut intra in teren.

Debut nefast astfel pentru Alexandru Pelici si un joc destul de timorat al banatenilor. Au gresit mult la faze simple, nu au fost nici de aceasta data prea disciplinati, dar au alergat si chiar puteau scoate ceva din acest meci, dominand finalul de partida. Capitanul Calin Toma a fost aproape de un eurogol, spre sfarsit, insa „torpila” sa de la 20 de metri a lovit doar plasa laterala.

Unicul gol al partidei a fost inscris de Paul Antoche, in minutul 4, in urma unui corner.

Petrolul, cu Octavian Grigore antrenor interimar obtine cu acesta, a patra victorie la rand, din patru posibile, si toate la un gol diferenta. Ripensia ramane in zona retrogradabila, si are nevoie de puncte ca d eoxigen, iar in urmatoarea etapa va juca acasa, cu o alta echipa grea, Dacia Mioveni, care astazi a invins Braila cu 4-0.

Ripensia: Dobre – Ad. Popa, Straut, Hecsko, C. Toma (cpt.) – Burdet, Apro (Anghelina 46′) – Al. Popovici (Paduraru 51′), Zaluschi (Ad. Ungureanu 81′), Cluci – M. Gueye.