Esec la limita pentru CFR Timisoara in fata Odorheiului. Banatenii pierd lupta pentru locul 2

TIMISOARA. CFR Timisoara a pierdut orice speranta la o calificare directa in semifinale dupa esecul la limita de pe teren propriu cu FK Odorheiu Secuiesc.

Prima parte a inceput prost pentru CFR Timisoara care a primit gol inca din minutul 3, de la Kedei Barna, care a trimis mingea in vinclu dupa ce a driblat unul dintre timisoreni. Cateva minute mai tarziu Sasse a facut 2-0. A urmat o ocazie imensa a CFR-ului, cand Nastai a fost blocat excelent de Levente Tanko la 2 metri de poarta. Acelasi Kedei Barna a mai punctat o data tot dupa un sut de la distanta si parea ca partida va fi una usoara pentru ardeleni. Timisorenii au inceput sa preseze, iar Nemitanu a lovit mai intai bara. Cu numai cateva secunde inainte de finalul primei parti, banatenii au reusit sa reduca din handicap prin Mihnea Toader, iar la pauza tabela arata 1-3.

Partea a doua a inceput mai bine tot pentru oaspeti. Kedei Barna a scapat singur spre poarta, insa veteranul Vlad Iancu l-a blocat pe jucatorul Odorheiului. Timisorenii au redus din handicap dupa o faza inceputa din propria jumatate. Mingea a plecat de la Carlos Bermudez, la Toader si apoi la Grosu, iar ultimul a trimis in poarta lui Farkas. Banatenii au dominat restul reprizei si chiar au lovit bara, insa nu au mai reusit sa puncteze nici in momentele in care au jucat cu portar jucator. S-a incheiat 2-3.

Eu zic ca a fost un meci dominat in mare parte de noi, si in prima repriza, numai ca au intrat golurile la ei. A fost un cu totul alt meci, cu multe ocazii, nu am dat nici cu poarta goala in prima repriza, iar portarul lor e omul meciului dupa parerea mea. Ne costa tineretea. Degeaba facem video. Sunt jucatori care dorm. Am facut analiza de video ca trage din zona aia, am stat la 3-4 metri si i-am permis sa traga. Ne costa la fiecare meci tineretea. Avem jucatori de 22-23 de ani toti. Nu poti sa sari pasi. Sunt pasi pe care orice echipa ii are cand are numai tineri. Una peste alta cred ca azi am pierdut nemeritat„, a spus la final antrenorul timisorean Robert Lupu.

Era foarte important pentru noi sa plecam cu 3 puncte pentru a ramane in cursa pentru locul 2. Vrem sa terminam sezonul regulat pe 2. De acolo ne va fi mai usor, nu trebuie sa jucam pentru a intra in semifinala, o sa avem liber sa ne pregatim pentrui semifinala sau finala. Jocul a fost mai slab, nu stiu daca meritam astazi victoria, la ocaziile pe care le-a avut Timisoara, dar in acest sezon am patit si noi de multe ori asa. Trebuie sa fim multumiti ca am venit pentru 3 puncte, am batut pe Timisoara, nu am luat galbene pentru ca mai avem acasa joi cu West Deva si apoi la Buzau. Sper sa castigam ambele meciuri si sa ne indeplinim obeictivul„, a spus antrenorul oaspetilor, Zoltan Jakab.

CFR Timisoara joaca urmatorul meci peste 2 zile, in deplasare, cu Autobergamo Deva, ultima partida din turul suplimentar al campionatului.