Esec in Slovacia pentru nationala de fotbal feminin. Toate jucatoarele de la Becicherecu Mic au evoluat sub tricolor. Foto si video

TIMIS. Nationala de fotbal feminin a Romaniei a pierdut cu scorul de 3-1 meciul amical jucat impotriva nationalei Slovaciei, cu toate ca tricolorele au deschis scorul.

Selectionerul Cristi Dulca a inceput partida de la Senec cu trei jucatoare care in sezonul trecut au evoluat in tricoul Fortunei Becicherecu Mic: Cosmina Dusa, Nicoleta Deca si Laura Rus.

‘Lala’, golgeter al campionatului in sezonul recent incheiat, a si deschis scorul in minutul 5 dupa o centrare a Melindei Nagy si o eroare a apararii gazdelor.

Cosmina Dusa a fost schimbata in minutul 46 cu o alta jucatoare care a evoluat la Becicherecu Mic si a plecat in aceasta vara, Claudia Bistrian, Nicoleta Deca a fost inlocuita in minutul 80 de Madalina Tatar, devenita recent jucatoare a Benficai Lisabona, iar Bianca Ienovan a inlocuit-o in minutul 72 pe Mara Batea.

Partida amicala de la Senec a fost un test inaintea debutului campaniei de calificare a Romaniei la Mondialul din 2023.

Preliminariile vor debuta in septembrie, iar Romania face parte dintr-o grupa cu Elvetia si Croatia, echipe impotriva carora a evoluat si in preliminariile Campionatului European din 2022, dar si cu Italia si Republica Moldova.