Esec in primul meci din play-off. SCM Timisoara a cedat la Voluntari

TIMISOARA. Primul tur din play-off-ul Ligii Nationale de baschet a inceput cu un meci in deplasare pentru SCM OHMA Timisoara. Leii din Banat au cedat pe terenul formatiei CSO Voluntari, in deschiderea disputei care se joaca in sistemul „doua din trei”.

Dupa un start echilibrat (4-4, minutul 3), gazdele s-au desprins la 12 puncte (19-7, minutul 7) si si-au asigurat un +9, la finele primelor zece minute (21-12).

Diferenta a scazut la doar doua posesii, in sfertul secund, dupa o trita a lui Gajic (34-30, minutul 18), insa Voluntariul a mai pus cateva puncte avans pana la jumatatea partidei, 41-33.

Detinatoarea Cupei Romaniei a inscris des de dupa semicercul de 6,75 metri, la revenirea de la odihna si asta i-a usurat misiunea. Chiar daca violetii au pus pe tabela 26 de puncte in sfertul al treilea, diferenta a crescut, deoarece ilfovenii au izbutit 37.

A fost 78-59, inaintea ultimelor zece minute, care nu au mai schimbat nimic: scor final 95-72 și 1-0 la partide.

Darrion Strong a fost cel mai bun jucator al Timisoarei, cu 17 puncte si 14 pase decisive.

Meciul al doilea va avea loc vineri, 6 mai, de la ora 18,00, la sala Constantin Jude.