Esec in primul meci din campionat. Poli Timisoara s-a inclinat in fata Turdei

TIMISOARA. Prima runda a Ligii Zimbrilor a programat un interesant derby regional, intre echipele de handbal masculin ale Timisoarei si Turdei. Dupa un meci palpitant, echipa ardeleana s-a impus pe merit cu 28-24.

Inceputul de joc a fost echilibrat, ambele echipe trecand pe la conducere pe tabela de marcaj. Fazele spectaculoase au alternat si cu destul de multe greseli, inerente, atata timp cat handbalul a avut zavor mai bine de 6 luni. Prima parte a fost si cea a portarilor, Tcaciuc mai ales, dar si Irimus, remarcandu-se in multe momente. Nicio echipa nu a reusit o desprindere mai mare de doua goluri, dar la pauza, turdenii au intrat in avantaj, 11-9, diferenta mai mare fata de cum s-a jucat…

In repriza secunda, Timisoara a fost mai tot timpul in cautarea egalarii, si de ce nu, a victoriei, dar in afara catorva cazuri in care a egalat, nu a reusit sa introarca scorul. Experienta Potaissa a fost decisiva, iar echipa ardeleana a castigat cu 28-24. Nu este insa timp de prea multe regrete, maine si poimaine, tot la Sfantu Gheorghe fiind programate urmatoarele doua etape ale campionatului.

Marcatorii Politehnicii Timisoara: Barros 3, Caba 3, C. Dedu 3, Baican 3, Nastasie 3, Sadoveac 2, Fenici 2, Neamtu 2, A. Dedu 2, Somlea 1. La Turda, principalii marcatori au fost Szoke cu 8 goluri, Pavel cu 4 si ex-polistul Dragas tot cu 4 goluri.

Pentru Poli urmeaza miercuri, de la ora 13, partida cu CSM Vaslui, echipa care in prima etapa a pierdut cu 28-23 in fata lui Minaur Baia Mare.