Esec in prelungiri, dupa un meci bun. SCM Timisoara a pierdut dramatic la Sibiu

TIMISOARA. SCM Timisoara a incheiat cu o infrangere turul primei faze a Ligii Nationale de baschet masculin. La Sibiu, impotriva gazdei BC CSU, una dintre reprezentantele Romaniei in cupele europene, „leii” din Banat s-au inclinat la mare lupta, cu 100-96 (31-20, 21-28, 15-19, 17-17; 16-12), dupa prelungiri.

CITESTE SI: La exact 30 de ani de la evenimentele din Decembrie 1989 vom vedea cum va arata Muzeul Revolutiei de la Timisoara. Se pregateste prima expozitie. Foto si video

Scorul dupa cel de-al patrulea sfert a fost 84-84, cu Adam Mirkovic ratand o aruncare de două puncte cand mai erau patru secunde de joc. Ar fi fost cosul ce ar fi adus al treilea succes stagional echipei banatene.

SCM a condus pe tabela in prima si in ultima perioada de zece minute, dar si in prelungiri, acestea fiind singurele secvente pe care jucatorii antrenati de Dragan Petricevic nu si le-au adjudecat.

Dupa un inceput ezitant, ardelenii s-au aflat in avantaj la sfarsitul actului inaugural: 31-20, dar au avut si +15. Alb-violetii au avut forta sa revina, impunandu-se in urmatoarele doua sferturi, cu 28-21 si 19-15, pentru 67-67 inaintea startului celei de-a patra perioade de joc, incheiata la egalitate, 17-17.

In cele cinci minute de prelungire, BC CSU Sibiu a marcat 16 puncte si a primit 12, trecandu-si in cont cea de-a patra victorie în actuala editie de campionat.

Principalii marcatori ai formatiei banatene au fost Troy Franklin si Adam Mirkovic, cu cate 21 de puncte. Au mai marcat Milos Komatina (16p), Sherwood Brown (11p), Nikola Pesakovic (9p), Bogdan Popa (8p), Mirel Dragoste (6p) si Amaury Gorgemans (4p). Cele mai multe recuperari le-a reusit Milos Komatina (10), pentru primul double-double stagional, iar Nikola Pesakovici a livrat cele mai multe pase decisive (6).

Gazdele i-au avut in forma pe Isaiah Philmore (26p) si Chris Cooper (20p).