Esec dureros pentru Ripensia. Echipa din Timisoara a jucat bine la Cluj, dar a pierdut la limita

TIMISOARA. Universitatea Cluj a castigat duelul cu Ripensia, de pe teren propriu, scor 1-0 (1-0). Meciul ar fi trebuit sa aiba loc initial pe 23 noiembrie, dar a fost amanat ca urmare a numeroaselor cazuri de infectare cu COVID-19 din cadrul echipei banatene.

In ciuda unei ploi marunte care a cazut pe tot timpul partidei si a unui teren greu, cele doua echipe au iesit la joc si au vrut sa arate ca pot juca in orice conditii. Gazdele au deschis scorul prin fundasul Gabi Tamas, in minutul 13. Experimentatul jucator a reluat cu capul de la 10 metri, in urma unui corner, iar mingea a trecut pe sub portarul Dobre, care parea ca poate respinge balonul. Pana la pauza, ambele echipe au trecut pe langa gol, Golan si Negrean avand sanse pentru gazde, iar de la oaspeti Popivici si Golda au fost aproape de a inscrie.

In repriza a doua, Ripensia a fortat egalarea, a dominat si a atacat in valuri, in timp ce ardelenii s-au multumit sa tina de scor. Mutiu, portarul gazdelor a fost in zi de gratie avand cateva parade de efect. Popovici, V. Macritchii si Sokovic au dat mari emotii gazdelor, dar in cele din urma tabela nu s-a mai modificat.

Clujul castiga chinuit un meci in care si Ripensia merita mai mult, insa pana la urma conteaza doar cine a dat gol. Ardelenii urca pe 6 si vor „ierna” pe loc de play-off, in timp ce banatenii raman pe 19 si luni vor evolua acasa cu Farul.

Ripensia: Dobre – A. Macrițchii, Tieranu, Lalic, Gladun – V. Macritchii (Coulibaly 69′), T. Calin – Al. Popovici (Vasluian 76′), Al. Neagu (Sokovic 76′), Tudorache (Ene 69′) – Golda

Un meci de luota, un meci de angajament, disputat pe un teren foarte greu, decis de o faza fixa la care Clujul a stiut sa isi valorifice plusul de talie si nu in ultimul rand plusul de experienta. A fost echipa care in prima repriza s-a adaptat mai bine la conditiile de joc, la starea terenului,in schimb, repriza a doua cred ca a fost a noastra, atat din punct de vedere al posesiei cat si al numarului, al prezentei, al frecventei de actiuni de poarta pe care le-am avut. e pacat ca plecam dupa acest joc fara niciun punct, unul pe care cred ca iul merityam dupa modul general in care s-a disputat partida. Ii felicit pe baieti pentru atiutudinea pe care au avut-o, si-au dorit foarte mult, nu a fost deloc usor, si cred eu ca am crescut vizibil in joc fata de partidele anterioare. Acum toate gandurile noastre se indreapta catre meciul de luni„, a spus la finalul partidei antrenorul timisorean Cosmin Petruescu.

Ripensia joaca ultimul meci al anului luni, de la ora 14, pe stadionul Electrica, impotriva Farului Constanta.