Esec dramatic pentru SCM Timisoara in sferturile de finala a Cupei. Diferenta s-a facut in ultimul minut

TIMISOARA. Turneul Final 8 al Cupei Romaniei s-a ridicat la nivelul asteptarilor. Cel putin din punct de vedere al spectacolului si al partidelor echilibrate. Voluntari a batut Pitestiul la un singur punct, Craiova a trecut dupa doua reprize de prelungiri de Steaua, Sibiul a condus aproape tot meciul Clujul, dar a pierdut in prelungiri, iar in derby-ul zilei, Oradea a invins in ultimul minut Timisoara.

Ultima partida a avut si ea dramatism din plin. Alb-violetii au castigat primul si ultimul sfert, si chiar daca au stat mai bine la recuperari si pase decisive, bihorenii s-au impus dupa un final incins, 79-76.

Elevii lui Dragan Petricevic au avut un debut perfect. Fiecare faza ofensiva s-a terminat cu cos, Olah a ajuns repede la 8 puncte si diferenta a fost la un moment dat de 9 puncte, care a si ramas la prima sirena, 26-17. Cursivitatea fazelor din atac nu s-a mai repetat in sfertul 2, violetii gasind foarte greu drumul spre cos. Echipa din Oradea, de 5 ori finalista in ultimii 6 ani a revenit rapid si a intrat in avantaj la vestiare, 37-36. Si dupa pauza mare, campioana de pe Crisul Repede a ramas in avantaj, si-a consolidat ecartul, 8 puncte avans dupa 30 de minute si la un moment dat in sfertul 4, 12 puncte! Mijajlovic si Dragoste au readus echipa banateana in joc cu cateva trite spectaculoase, iar SCM prelua conducerea, 71-70 si 73-72. O tripla a ardelenilor si cateva ratari ale banatenilor in ultimul minut, au consfiintit o victorie chinuita a Oradiei, care in seara asta putea fi a oricareia dintre combatante. Poate alta era si soarta meciului, daca Brown nu iesea accidentat inca din inceputul sfertului 3. Asadar, Oradea va juca duminica cu Clujul, iar in cealalta semifinala, Voluntari intalneste Craiova.

Olah a reusit cel mai bun meci de cand s-a intors acasa, 19 puncte, Mijajlovic contribuind cu 17 puncte si 8 pase decisive. A dezamagit Gajic, doar doua puncte din 9 aruncări! DE la invingatori, Holt a fost cel mai bun marcator, 18 puncte.