Esec de ziua clubului Politehnica! Timisoara a pierdut din nou cu Targoviste

TIMISOARA. Nu a fost ziua lor… a jucatorilor! Chiar astazi, pe 4 decembrie, cand se aniverseaza 95 de ani de la infiintarea clubului de fotbal Politehnica Timisoara, „Baietii in ghete” nu au reusit sa se ridice la inaltimea evenimentului. Din contra.

Desi aveau de luat o revansa pentru acel 3-4 din tur contra Chindiei, „violetii” nu s-au regasit pe durata celor 90 de minute de la Targoviste si au capotat cu 0-2. Chiar daca au avut si cateva oportunitati de a marca ASU Poli putea sa piarda chiar la un scor mai drastic, gazdele ratand ocazii monumentale.

Partida a inceput sub semnul echilibrului, si chiar cand se parea ca ASU poate domina partida, pe un contraatac extrem de rapid, Cherchez a inscris cu sange rece in minutul 12. Danaricu si Badauta au incercat sa schimbe soarta partidei, dar nu au reusit, in timp ce Negut a ratat din toate pozitiile.

In partea secunda, Poli s-a aflat mai mereu in cautarea golului egalizator, dar cei care au inscris au fost tot gazdele, prin Nisipeanu, si tot pe contraatac, in minutul 63!

Cum ocaziile nu se pun pe tabela, desi ambele echipe au mai avut sanse, Chindia s-a impus meritat cu 2-0, in timp ce polistii si antrenorul Sorin Brindescu raman datori. Si fata de club, si fata de suporteri, care au fost singurii care s-au ridicat la inaltimea evenimentului.

ASU Poli: Gkakos – Motreanu, Bilia, Galan (c), Todorov (Taub 72), Stancu, Teut (Margarit 46), D. Constantinescu (Neamtu 82), Danaricu, Blanaru, Badauta.

1. De ziua clubului LA MULTI ANI.Poate la ANUL ,ASA sa prospere.Hai POLI.