Emotii doar in prima parte. CFR Timisoara obtine o victorie categorica la Buzau

TIMISOARA. Etapa a 12-a din prima liga de futsal a adus a zecea victorie pentru baietii lui Robert Lupu de la CFR Timisoara. Feroviarii au facut instructie cu adversarul, Luceafarul Buzau, si au oferit un joc de calitate incheiat cu un scor categoric, 10-2.

Inceputul de meci a fost insa echilibrat, iar buzoienii au evoluat curajos. Mai mult, dupa 10 minute au deschis scorul prin Gabriel Bode. CFR a preluat apoi controlul, dar a ratat exagerat de mult. Pana la pauza doar Andrei Nemitanu a reusit sa inscrie, astfel ca la vestiare s-a intrat cu 1-1.

In partea a doua insa, trupa in alb si visiniu a marcat de cate ori a vrut si si-a facut meciul usor. Nemitanu a facut 2-1, George David a inscris de doua ori, Henrique a reusit si el dubla, a punctat din nou Nemitanu, dar si Wellignton, pentru 8-1, scor la care au mai inscris si gazdele o data. In ultimul minut, Henrique si Daniel Samant au punctat pentru 10-2, scor cu care s-a incheiat partida.

Asadar, dupa o prima parte stransa, CFR a obtinut a zecea victorie si isi pastreaza locul doi in campionat, cu 30 de puncte, cu unul mai putin ca liderul United Galati care joaca in 5 decembrie cu CSM Deva, derbiul etapei.

A fost si ultimul joc din acest an calendaristic, CFR va reveni pe parchet la mijlocul lunii ianuarie cu un meci pe teren propriu contra West Deva.