Emotii cu harghitenii. Informatica Timisoara obtine doar un punct, acasa, contra ciucanilor

TIMISOARA. Derbiul penultimei etape a sezonului regulat la futsal, a adus fata in fata doua echipe calificate deja in play-off, dar si in turneul Final 4 al Cupei Romaniei, Informatica, respectiv Imperial Wet Miercurea Ciuc, formatie ce s-a intarit foarte mult in aceasta iarna, cu jucatori de mare experienta din Portugalia si Brazilia.

Cum era de asteptat, meciul a fost foarte echilibrat, cu faze spectaculoase, si goluri frumoase de ambele parti, dar si multe ratari. Dupa o prima repriza „alba”, 0-0, un scor neobisnuit la futsal, golurile au „picat” in repriza secunda. Astfel, Cesar Ribeiro a deschis scorul, marcand pentru oaspeti, tot el ducand scorul la 0-2. Banatenii nu au cedat si au reluat atacurile la poarta adversa. Stefan Rakic a redus din diferenta si a egalat la doi, tot el putand inscrie cu un sut senzational si golul victoriei. S-a terminat la egalitate, 2-2, chiar daca gazdele au lovit bara in mai multe ocazii.

In urma acestui rezultat, Informatica a facut 42 de puncte, in urma a 13 victorii si 3 remize şi isi pastreaza locul 2 in clasament, in spatele Devei, singura echipa neinvinsa. United Galati, ultimul adversar pentru violeti din sezonul regulat, este pe locul 3 cu 37 de puncte si joaca maine la formatia de pe locul 4, FK Odorheiu Secuiesc.