Eliminare dramatica pe final! Fetele de la CFR Timisoara spun ‘Adio’ Cupei Romaniei din sferturi

TIMISOARA. Derbiul sferturilor de finala ale Cupei Romaniei la fotbal feminin s-a disputat pe stadionul de la Gara Mare, unde s-au intalnit doua echipe din topul Superligii, CFR si Navobi Iasi.

Cum era de asteptat jocul a fost echilibrat, iar daca in prima parte cele doua echipe au jucat mai mult cu gandul sa nu greseasca, in partea secunda s-a jucat mult mai deschis. Dupa o prima repriza „alba” (0-0), feroviatele pregatite de Florin Bugar – absent din cauze medicale, au preluat initiativa si si-au creat ocazii bune de gol. Mihaela Molnar a avut doua sanse mari de a inscrie, inclusiv o bara, dar era clar, ca golul nu mai poate intarzia mult. La un alt corner din partea dreapta, minutul 68, Loredana Sas a executat perfect, cu efect si a deschis scorul, 1-0. Gazdele au ramas in atac si Claudia Bistrian a trimis si ea balonul in bara. Contrar cursului jocului, in minutul 80, dupa un contraatac rapid, Teodora Placinta a invins defensiva feroviara, dar si pe Mihaela Durla, pentru a egala, 1-1.

Cand toata lumea se pregatea de prelungiri, in urma unui alt contraatac taios, minutul 89, Maria Vasile a marcat golul unei calificari mari pentru iesence. Navobi se impune oarecum nemeritat pe CFR, dar pana la urma rezultatul final conteaza.

In semifinalele competitiei s-au mai calificat Olimpia Cluj (18-0 cu Baia Mare), CSS Targoviste (3-0 cu Alexandria), Prundu Bargaului (4-2 cu Vasas 2 Odorhei).

CFR Timisoara: Mihaela Durla – Lidia Suvet, Claudia Bistrian, Mihaela Molnar, Denisa Heisu, Ozana Ababei, Adelina Ion, Ionela Voica, Manuela Voica, Loredana Sas, Larisa Sirbovan. Au mai jucat: Elena Obrad si Larisa Grigore.