Echipa de baschet a Timisoarei termina in forta meciurile din grupele Alpe Adria Cup

TIMISOARA. Fara emotii. SCM OHMA Mozzart Timisoara a intalnit in ultima etapa a grupelor Alpe Adria Cup formatia slovena Rogaska Slatina. Dupa un meci in care a dominat categoric, echipa banateana s-a impus cu 99-74, si merge mai departe de pe prima pozitie.

Elevii lui Dragan Petricevic au etalat un baschet spectaculos, cu multe faze lucrate la antrenament, care s-au revazut si pe teren. „Tritele” au zburat din toate pozitiile, alb-violetii fiind eficienti si la pase decisive, dar si la interceptii.

Dupa 20-11 la prima sirena, diferenta s-a marit pana la pauza mare, 26-23. A urmat un sfert 3 perfect cu 31 de puncte marcate si 12 primite si meciul era deja de mult jucat. Petricevic a folosit intreg lotul, 11 din cei 12 jucatori de pe foaie reusind sa si marcheze. Echipa slovena, reprezentanta unei tari cu un baschet extrem de puternic nu a avut solutii si s-a multumit doar cu castigarea ultimului sfert. S-a terminat 99-74, diferenta maxima fiind chiar de 30 de puncte.

Kesar si Djokovic au reusit 17 puncte fiecare, iar Mcclellan, Maticiuc si Petreescu au pus de caciula 13 puncte. Asadar, victorie clara si calificare en-fanfare pentru gruparea banateana care a impresiionat in grupa cu 5 victorii si un singur esec.