Echipa de baschet a Timisoarei continua sa impresioneze. Victorie si cu Sibiu si calificare in turneul final al Cupei

Prim-divizionara de baschet masculin SCM OHMA Mozzart Bet Timisoara a invins, luni seara, cu 90-77 gazda turneului de la Medias, BC CSU Sibiu, si s-a calificat la turneul final, cu doua victorii din doua partide, dupa ce duminica seara a invins si gruparea din Tg. Jiu. Este a 5-a victorie la rand in trei competitii diferite.

Timisorenii au dominat partida de la inceput si pana la sfarsit. A avut +7 la prima sirena, 20-13 si 40-32 la pauza mare. Cu un joc excelent de echipa, sapte jucatori au avut cel putin 10 puncte marcate, printre care si tanarul Robert Schipor, violetii au mentinut cadenta si dupa pauza. Chiar si in momentele cand Sibiul parea ca poate revine in joc, Timisoara a stiut sa isi tina adversarul departe, obtinand o victorie pana la urma spectaculoasa si categorica, impotriva unei echipe puternice, mai tot timpul pe podiumul national, 90-77.

Ilija Djokovic (14 puncte), Eric McClellan (13 puncte), Adam Mirkovic (13 puncte), Igor Kesar (12 puncte), Laszlo Lazar (11 puncte), Robert Schipor (11 puncte) si Nikola Gajic (10 puncte) au fost jucatorii care au aratat o frumoasa fata a Timisoarei baschetbalistice.

SCM revine in Liga Nationala si runda viitoare, a doua din prima parte a sezonului regulat, va juca la Bucuresti cu nou-promovata Laguna.