Echipa de baschet a Timisoarei a simtit, dupa noua etape, si gustul amar al infrangerii

TIMISOARA. CSO Voluntari a invins liderul conferintei B a Ligii Nationale de Baschet Masculin, SCM OHMA Mozzart Bet Timișoara, pe teren propriu cu 72-65 in cadrul unui meci jucat sambata seara si care a contat pentru etapa a patra a campionatului. Ilfovenii devin astfel prima echipa care castiga un duel cu alb-violetii indiferent de competitie, timisorenii avand anterior 8 victorii la rand pe trei fronturi.

Primul sfert a fost slab pentru Timisoara, cu putine realizari, 21-13 pentru gazde, acolo facandu-se si diferenta. In urmatoarele secvente, Timsioara a castigat un sfert si doua le-a terminat la egalitate, ceea ce spune totusi multe despre echilibrul partidei.

Oboseala si-a spus cuvantul pentru echipa timisoreana, ajunsa deja la meciul noua, 4 in campionat, doua in Cupa si 3 in Alpe Adria Cup. Va urma o intrerupere a campionatului, care vine la timp pentru SCM in vedera refacerii lotului.

Nikola Gajic cu 15 puncte, 8 recuperări si 3 intercepții si Eric McClellan (14 puncte, 3 recuperari au fost cei mai buni marcatori ai Timisoarei, de la gazde remarcandu-se Sarunas Vasiliauskas a condus lista marcatorilor pentru CSO Voluntari cu 13 puncte.