Echipa de baschet a Timisoarei a fost eliminata in sferturile Cupei Romaniei

TIMISOARA. SCM Timisoara a pierdut in meciul de deschidere al turneului Final 8 de la Constanta. Banatenii au fost invinsi de campioana en-titre UBT Cluj 56-76.

Meciul a fost mult mai echilibrat decat o arata scorul, diferenta dintre cele doua echipe facandu-se in sfertul 4, cand Timisoara a marcat foarte putin, iar Clujul a profitat de greselile echipei alb-violetei.

Prima secventa a partidei a fost echilibrata, cu ambele echipe la conducere, insa prima sirena a gasit-o pe gruparea din Ardeal in avantaj, 17-15. Pana la pauza mare s-a facut 42-33, insa timisorenii au recuperat la revenirea de la vestiare si au egalat la 49.

Rezervele echipei din Cluj au fost mai valoroase decat cele ale echipei banatene si asta s-a vazut pe parcursul partii secunde. S-a terminat 76-56 si Timisoara vine acasa dupa doar prima zi a intrecerii de pe litoral.

Karel Guzman a fost omul meciului din echipa ardeleana, cu 12 puncte si 8 recuperari , in timp ce de la banateni a impresionat Nikola Gajic cu 20 de puncte, dar si Lazar, cu 10 puncte si 9 recuperari.