Echilibru, doar o repriza. SCM Poli Timisoara a cazut dupa pauza si a pierdut clar cu CSM Bucuresti

TIMISOARA. SCM Politehnica Timisoara a cedat in fata lui CSM Bucuresti, in etapa a 21-a a Ligii Zimbrilor. Gruparea din capitala s-a impus cu 28-19 (13-11), intr-un meci disputat in sala Rapid.

Dupa un inceput echilibrat, 3-3, Timisoara a preluat initiativa si a avut un maxim de trei goluri avans, 6-3. Bucurestenii au preluat pentru prima data conducerea la 8-7. Dupa alte minute echilibrate, violetii nu au profitat de momentele in superioritate, spre deosebire de adversari, care s-au desprins la doua goluri la pauza, 13-11.

Timisoara s-a mai tinut doar cateva minute in plasa gazdei partidei si negasind solutii la finalizare, acolo unde portarul care pana in decembrie apara buturile lui Poli, Ludovic Varo, a facut minuni, desprinderea a venit de la sine. La 25-17 zarurile erau aruncare, iar CSM s-a impus categoric, 28-19.

De la Poli, doar Sadoveac s-a ridicat la nivelul unui asfel de joc, mai ales in prima repriza, el marcand de 7 ori. Au mai punctat pentru banateni Marijanovic 3, Somlea 2, Baican 2, Fenici 1, Cimpan 1, Irimescu 1, V. Milosevic 1, Neamtu 1. De la bucuresteni, Goge Georgevski a marcat de sapte ori.

Alb-violetii, care pot parasi din nou primele opt locuri, de play-off, revin in competitie peste doar cateva zile, duminica, 8 martie, la ora 11,00, cand primesc vizita formatiei Dobrogea Sud Constanta, la sala Constantin Jude.