E bine. SCM Timisoara are un adversar la indemana in sferturile de finala ale Cupei Romaniei

TIMISOARA. Dubla castigatoare a Cupei Romaniei, ambele dati cu Dragan Petricevic la timona (in 2010 si 2015), echipa de baschet a Timisoarei si-a aflat adversarul din sferturile Cupei. Este BCMU Arges Pitesti, o echipa incomoda, dar accesibila.

Cele doua echipe s-au intalnit in prima etapa a actualului sezon, cand argesenii s-au impus in Sala Constantin Jude. Revansa a venit pe 30 noiembrie, dupa ce banatenii au castigat in Trivale.

SCM Timisoara se afla intr-o perioada foarte buna, avand patru victorii la rand, dintre care doua chiar in Cupa, in dubla cu CSM Galati. Pitestiul a avut emotii in turul secund, dupa ce a pierdut prima mansa la Focsani, 84-88, insa a avut parte de o evolutie solida in mansa decisiva, impunandu-se acasa cu 87-59.

Partidele din sferturi se joaca in sistem tur retur. Meciul tur are loc pe 28 decembrie, in timp ce returul se joacă pe 8 ianuarie. Banatenii vor evolua in primul meci acasa in acest an, urmand ca 2020 sa-l inceapa la Pitesti.

Derby-ul sferturilor de finala coincide cu duelul Ardealului intre Sibiu, detinatoarea Cupei si UBT Cluj. In celelalte partide, Steaua va intalni Dinamo intr-un derby de Bucuresti, iar campioana Oradea va juca impotriva Craiovei.

Echipa Timisoarei este o specialista a acestei competitii, avand doua titluri, dar si alte trei finale jucate.