Dumbravita, victorie importanta obtinuta pe final in fata Slatinei

TIMIS. Poate mai mult ca niciodata, Dumbravita a muncit 90 de minute pentru un succes obligatoriu si meritat in fata unei alte nou-promovate cu un fotbal bun, CSM Slatina. A fost 2-1 dupa o partida agreabila si pe un gazon care a rezistat.

Prima repriza a fost dominata clar de gazde, care are un public mult mai numeros decat vecinele Poli si Ripensia. Martinov si Paulevici au ratat sanse bune, apoi Doman a avut o jumatate de ocazie pentru oaspeti, ca Luca Bodri sa reia in transversala, la o faza in care s-a dictat 11 metri la un fault asupra lui Ghinescu. Tanarul Pascalau a ratat in minutul 41, iar la vestiare s-a intrat cu 0-0. Oaspetii au inceput curajos partea secunda si au marcat in minutul 53 prin Luis Nitu, iar scorul era extrem de mincinos, 0-1.

Paulevici a avut apoi doua mari ocazii de a egala, dar egalitatea a venit pana la urma din piciorul lui Calin Toma, care a executat perfect o libera de la 18 metri, lateral dreapta, minutul 66. Amtrenorul Cosmin Stan a facut pe final o modificare esentiala, Vlad Gisa intrand in minutul 87, ca in minutul 90 sa inscrie din apropiere la o greseala defensiva a vizitatorilor, 2-1, scor final.

Asadar, victorie muncita si meritata pentru Dumbravita, care arata cel mai bine dintre timisene si are 13 puncte in 10 meciuri.

CSC Dumbravita: Trifon – Tismonar, Zurbagiu (cpt.), C. Toma, Ghinescu – Bura-Kot, I. Tanase – Paulevici, Martinov, L. Bodri – Pascalau. Au mai intrat: T. Bodri, Gisa, Grigoriu, Olaru.

In runda urmatoare, CSC Dumbravita va evolua in deplasare impotriva celor de la Csikszereda Miercurea.