Dumbravita salveaza in extremis un punct in meciul cu Metaloglobus

TIMISOARA. Se pare ca esecul din etapa trecuta de la Targoviste a facut ca dumbravitenii sa nu isi revina la forma arata inaintea partidei cu Chindia. Sambata, la reintoarcerea pe teren propriu, dupa „exilul”, pentru a petici terenul, de la Ghiroda, CSC Dumbravita a terminat la egalitate cu o echipa aflata in zona nisipurilor miscatoare, Metaloglobus Bucuresti.

A fost un 1-1, nu neaparat spectaculos, ci mai degraba norocos pentru banateni, care au reusit sa egaleze in prelungirile partidei. Pana atunci, nu s-au inregistrat foarte multe ocazii, oaspetii au fost mult mai prezenti in joc in prima parte si portarul Trifon a fost cel care a pastrat tabela (care lipseste la Dumbravita) neschimbata, 0-0.

Dominarea vizitatorilor s-a concretizat in minutul 52, cand Adrian Voicu a marcat in urma unui corner, 0-1. A fost si faza care a resuscitat gazdele, acestia aruncandu-se in atac. Gladun, Tanase si Ristin au ocazii bune sa egaleze, dar o va face Plokhotnyuk, inspiratia lui Cosmin Stan, care a inscris tot dupa un corner in minutul 91.

Asadar, 1-1 scor final, si Dumbravita ramane fara victorie pe arena Stefan Dobay si face 12 puncte in 8 partide.

CSC Dumbravita: Trifon – Amariei, Gisa, Lalic, Gladun – Tanase, Cibi – Sofran, Zaluschi (cpt.), A. Toroc – Paulevici. Au intrat: Ristin, Martinov, Nortey, Sirbu si Plokhotnyuk.