Dumbravita inscrie, dupa 7 meciuri si castiga primele puncte din 2024 la Chiajna

TIMIS. Duel cu doua reprize diferite la Chiajna, intre echipa ilfoveana si CSC Dumbravita in prologul etapei cu numarul 18 din liga secunda de fotbal.

Timisenii au avut primele oportunitati, insa Sofran a sutat de la aproximativ 18 metri peste poarta, iar Ekmekci a fost oprit inainte sa trimita la poarta de Corbu. Chiajna a raspuns prin ocazia lui Pirvulescu, a carui minge a fost respinsa de portarul Toroc in corner, si apoi prin Dorin Codrea, care a trimis si el o lovitura de cap pe langa butul ilfovean.
Cea mai mare ocazie a primei parti a apartinut Dumbravitei. In minutul 42, la o centrare de pe partea dreapta, mingea ajunge la Ekmekci, care din 3 metri trimite in plasa laterala.

Gazdele au fost vioara intai in partea a doua a jocului. Dupa ce Rosu a luat un galben meritat pentru o simulare, ocaziile importante au apartinut Concordiei. In minutul 55, Ghimfus a tras, poarta, mingea a fost respinsa de Toroc cu piciorul, a ajuns la Pirvulescu, acesta a trimis in 6 metri, balonul l-a lovit pe codrea si s-a dus pe langa poarta.
Zece minute mai tarziu Ekmekci suteaza la poarta, portarul Chiajnei a respins in spatele lui Scarlatache, iar mingea a lovit bara transversala si s-a dus peste poarta.

Cu 4 minute inainte de final, Dumbravita a dat lovitura. Scarlatache a scapat mingea de sub control la centrul terenului, Nortey a furat balonul, i-a pasat lui Paulevici, care din interiorul careului mare l-a invins pe Oncescu.

In al treilea minut de prelungire, Nortey a scapat din nou spre poarta, Pirvulescu l-a faultat in careu, iar centralul a dictat penalty si l-a eliminat pe fundasul Chiajnei. Lovitura de la 11 metri a fost executata de Ghinescu, care a facut 2-0 si a stabilit si scorul final. Odata cu acest rezultat, timisenii au egalat la puncte, 22, chiar pe Concordia.

In ultima runda din sezonul regular, Dumbravita va intalni Csikszereda Miercurea Ciuc.