Dumbravita, aproape de o mare victorie la Buftea, contra Chiajnei

TIMIS. Nu au facut deplasarea degeaba. Baietii de la CSC Dumbravita au efectuat cea mai lunga deplasare de cand evolueaza in aceasta formula, la Buftea, langa Bucuresti, unde au intalnit fosta prim-divizionara Concordia Chiajna.

Meciul a fost bun de ambele parti, s-a jucat deschis, ofesniv, iar la capatul celor 90 de minute, cele doua combatante si-au impartit punctele. A fost 2-2 (1-1), cu timisenii de doua ori la conducerea jocului. Chiar daca ilfovenii au inceput mai bine, Luca Bodri a deschis scorul pentru banateni in minutul 15, insa Albert Voinea, jucator ce a evoluat la Dumbravita si Ripensia a egalat in prelungirile primei parti.

Alb-verzii au fost curajosi si in partea secunda, iar Grancea a obtinut un penalty transformat de Simon in minutul 65. Nu a fost sa fie victorie pentru Dumbravita, dupa ce fostul golgheter din prima liga Llullaku a egalat in minutul 83. Asadar, un punct mare pentru Dumbravita, cea mai bine clasata dintre timisene dupa 3 runde, cu 4 puncte.

Astazi am fi meritat sa castigam, am fost echipa mai buna. La 2-1 pentru noi am avut trei ocazii foarte mari de a face 3-1, dar per ansamblu este un punct castigat. Continuam meciurile foarte bune in deplasare si astazi am facut o propaganda buna fotbalului. Cred ca cei care au venit la meci au fost multumiti de fotbalul pe care l-au vazut, noi am contribuit din plin la acesta. Ma bucur mult pentru acest punct, dar ma bucur si mai mult pentru atitudinea jucatorilor de dupa meci. Zece minute au ramas pe banca de rezerve, erau tristi, chiar daca noi am scos un punct in deplasare, la o echipa care vrea promovarea în prima liga. Lucrul acesta imi da si mai mult curaj in ceea ce avem de facut pe mai departe, pentru ca sunt niste baieti care isi doresc foarte mult. Numai din lucrurile astea marunte iti dai seama cat de mult ne dorim sa facem o figura cat mai frumoasa în Liga2„, a spus la final antrenorul formatiei timisene, Cosmin Stan.

Dumbravita: Trifon – Amariei, Bura-Kot, Zurbagiu, Toma – Tanase, Martinov – L. Bodri, Grancea, Ungureanu – Simon. Rezerve; Mikloș – Bain, Tismonar, T. Bodri, Olaru, Popa, Grigoriu, Pascalau, Blickling.

CSC Dumbravita joaca in runda viitoare pe teren propriu impotriva lui CSA Steaua Bucuresti.