Dumbravita a pierdut la Giulesti, dar a facut-o cu capul sus

CSC Dumbravita nu s-a facut de rusine la debutul in grupele Cupei Romaniei. Dimpotriva, a facut un meci curajos in fata locului secund din Liga 1, Rapid, chiar pe terenul acesteia. Banatenii au condus cu 1-0, la pauza s-a intrat cu 1-1, scor la care un penalty clar nu s-a acordat alb-verzilor, dupa care experienta si valoarea giuletenilor a facut diferenta, 1-4.

Una peste alta un meci bun de Cupa si Dumbravita a aratat ca stie sa joace fotbal, spre cinstea echipei si a antrenorului, care a pregatit bine partida. Toma Bodri a deschis scorul, dupa o faza superba, apoi, Alexandru Albu, cate o data pe repriza, Xian Emmers si Jakub Vojtus au stabilit scorul final.

Dumbravita, pentru care Cupa este un bonus va mai juca in grupe cu CFR Cluj si Alexandria.

CSC Dumbravita: Trifon – Bura-Kot, Zurbagiu (cpt.), Gisa – T. Bodri, I. Tanase (Ad. Ungureanu 74′), A. Olaru (L. Bodri 46′), Martinov (D. Popa 80′), C. Toma – Paulevici (Grancea 80′), P. Simon (Ghinescu 46′).