Dublu esec in Ungaria pentru handbalistii de la SCM Poli Timisoara

TIMISOARA. Prim-divizionara de handbal a Timisoarei a disputat doua jocuri de verificare la Veszprem, unde a intalnit finalista Cupei Ungariei, echipa locala Fejer – B.A.L., locul 10 ultimul sezon. Ambele partide au fost echilibrate, dar ambele s-au incheiat cu succesul maghiarilor.

Gazdele au castigat al doilea joc cu 31-29 (18-16). Veszprem s-a desprins la capatul primelor zece minute, dupa patru goluri consecutive (9-4), dar jucatorii banateni au redus la minimum diferenta, înaintea pauzei (17-16). Cursa de urmarire a dat roade in minutul 50, cand Chira si Cristescu, cu cate doua goluri, au adus egalitatea la 24. Apoi, s-a mers cap la cap, insa la 27-27 (min. 53), formatia maghiara a inscris de trei ori consecutiv si s-a desprins in castigatoare.

In primul joc, a fost 40-37 pentru Veszprem.

Usor accidentati, Sabin Ignat si Flavius Cimpan nu au facut deplasarea in Ungaria.

Pana in acest moment, SCM Poli a disputat 6 partide amicale, castigand una si pierzand cinci!