Dramatism dus la extrem. Politehnica Timisoara ramane pe primul loc la fete, dupa o remiza in prelungiri

TIMISOARA. E clar ca fetele de la Politehnica sunt in pierdere de turatie, dupa eliminarea din Cupa si acel 0-7 rusinos de la Cluj. Duminica, alb-violete puteau insa sa mai faca pasi spre titlul, in meciul direct cu locul 3, Carmen Bucuresti, dar partida a fost teribil.

Au condus, au fost egalate printr-un autogol de cascadorii rasului, au fost conduse, dar au egalat in prelungiri si chiar au avut sansa victoriei. Asa s-a scris pe scurt istoria partidei Politehnica – Carmen 2-2 (1-1).

Revenind la desfasurarea partidei, debutul a fost echilibrat, cu un plus pentru Poli. In minutul 14, Codrescu a lansat-o pe Teo Meluta pe partea dreapta, iar capitanul echipei a reusit un sprint excelent si o finalizare de clasa la coltul scurt pentru 1-0. Banatencele au ramas in atac, iar Ienovan putea mari diferenta. In loc de 2-0 s-a facut 1-1 in minutul 36, cand dupa un contraatac rapid, mingea a ajuns in fata portii goale, de unde ilogic, Corneil, cu foarte multe greseli de cand a venit la echipa, a trimis-o in propria poarta, 1-1, scor cu care s-a intrat la vestiare.

Golul primit a turnat plumb in ghetele gazdelor, care au gresit mult in repriza secunda, pe ambele faze. Constructie greoaie, inexactitati in defensiva si lipsa de luciditate in fata portii. In minutul 62, aparatoarele nu au putut respinge o minge din fata careului mare, iar Chiper a inscris printr-un adevarat golazo la vinclu, 1-2. Banatencele au atacat apoi in valuri, fara insa ocazii foarte mari. Totusi, in minutul 91, Bratu a inscris cu capul in urma unui corner si a salvat meciul, dar si locul 1, 2-2. In minutul 93, Bianca Ienovan, un meci foarte sters pentru golghetera echipei, cu multe sanse irosite, a ratat incredibil din pozitie de unu la unu.

Pana la urma un punct care conteaza, iar Politehnica ramane cu o lungime avans in fruntea clasamentului, in fata Clujului, cu patru etape ramase de joc.