Doua echipe din Timis merg mai departe in Cupa Romaniei

TIMISOARA. Marti s-au disputat partidele din cadrul turul secund al fazei nationale a Cupei Romaniei. Trei echipe din judetul Timis au fost implicate, iar doua dintre ele s-au calificat in turul urmator, in care vor intra si alte doua formatii din zona, Politehnica si Ripensia.

La Ghiroda, echipa gazda a intalnit CS Hunedoara, dupa ce in turul anterior echipa timiseana trecea de o alta echipa din judetul vecin, Deva (1-0). Marti a fost mai usor, emotii find pana la pauza. Banatenii s-au impus cu 4-1, dupa un joc pe care l-au dominat clar, avand si o repriza a doua excelenta. Velici, Mancas, Simedru si Kayondo au marcat pentru invingatori, iar Mardare pentru oaspeti.

Intr-un alt joc, disputat la Dudestii Vechi, echipa locala Pobeda, castigatoarea fazei judetene, care trecuse in mansa anterioara de Fortuna Becicherecu Mic a intalnit ACS Dumbravita, care a intrat in competitie din aceasta faza. Dupa 90 de minute scorul nu s-a schimbat, 0-0, fiind nevoie de prelungiri. Tanarul Bogdan Fertu a marcat pentru Dumbravia, iar acest gol a fost decisiv, echipa de langa Padurea Verde va merge astfel in turul 3.