Doi timisoreni traiesc visul australian la Mondialul de minifotbal. Romania a ajuns in sferturi de finala

TIMISOARA. De cinci ori campioana europeana, medaliata cu bronz la primul Mondial – SUA 2015, Romania ramane o forta in minifotbal la nivel de echipe nationale. Metropola australiana Perth este gazda celui de-al treilea Campionat Mondial de minifotbal. Selectionata tricolora nu putea sa lipseasca, ajungand aici din postura de vieccampioana europeana, a trecut de faza grupelor si a invins in primul meci eliminatoriu.

Romania, cap de serie, a fost repartizata in Grupa C, unde a inregistrat trei victorii din 3 posibile, 10-0 in deschidere cu Nigeria, 3-1 cu vecinii din Ucraina si 2-1 cu Liban. In aceasta dimineata, tricolorii au invins cu 10-0 Guatemala intr-un joc din cadrul optimilor de finala.

La aceasta editie mondiala, Timisoara este reprezentata prin doi jucatori, vicecampioni europeni cu nationala si castigatori anul trecut ai Ligii Campionilor cu MAV Sports, Dragan Paulevici si Razvan Plopeanu. Cei doi timisoreni au reusit pana acum sa inscrie cate trei goluri fiecare, in cele patru partide ale nationalei, fiind printre cei mai buni marcatori ai reprezentativei tricolore.

Revenind la meciul cu Guatemala, acest joc a fost dominat copios de romani, iar ultimul gol a fost reusit chiar de portarul Laszlo Klein.

Romania a ajuns in sferturile de finala, unde va avea un meci extrem de greu impotriva castigatoarei partidei ce se disputa intre Australia, una dintre favoritele competitiei si Arabia Saudita.