Doar golul a lipsit. Ripensia Timisoara, din nou egal acasa

TIMISOARA. Ripensia merita mai mult din partida care a contat pentru etapa a 14-a cu Politehnica Iasi. A fost 0-0, dar dupa un meci viu, in care Ripi a dominat, mai ales in partea secunda, insa nu a reusit sa inscrie.

Vecine de clasament, ambele echipe aveau moral bun. Gazdele obtinusera 7 puncte din ultimele 9 posibile, iar oaspetii reveneau la Timisoara, unde in acest sezon au castigat, 1-0 pe terenul celor de la Poli.

Lalic si Mitrov au avut doua sanse bune in primele 20 de minute, iar la cealalta poarta, Stoenac a fost activ si a pus probleme. Ernest a marcat spectaculos in minutul 33, dar reusita a fost anulata pentru ofsaid. Tot el semna si ultima ocazie a primei parti, insa a tras slab dupa o cursa buna. Lalic a dat semnalul ratarilor si in partea secunda, irosind o centrare perfecta. Iasiul a contat doar printr-un sut al lui Puscas, dupa care meciul s-a mutat in careul moldovenilor. Coulibaly, Mitrov, Piftor au avut sanse bune de a marca, dar au tras dezamagitor. Gazdele au doua lovituri libere laterale in prelungiri, ramase fara rezultat, desi Coulibaly a fost foarte aproape de un gol izbavitor.

Asadar, doar 0-0, si in trei partide cu Fabian, echipa nu reuseste sa inscrie acasa, dar nici nu a primit goluri.

Ripensia: I. Rus – Sturzu, Tieranu, Lalic, Gladun – Vidrasan, Stoi (cpt.) – Piftor, Golda, Mitrov – Ernest. Au mai jucat: Sokovic, Coulibaly, Ion.