Doar egal la Calarasi! Informatica Timisoara merita mai mult dupa un meci greu

Derbiul rundei a doua din prima liga de futsal s-a disputat pe malul Dunarii, la Calarasi, acolo unde echipa gazda a intalnit campioana tarii, Informatica. Dupa un meci echilibrat, cu schimbari de scor, dar si in care gazdele au jucat peste limita regulamentului, partida s-a incheiat la egalitate, 4-4 (2-2).

Era clar ca va fi un meci deosebit de strans, Calarasiul demonstrand ca se poate bate cu orice echipa de la egal la egal, in timp ce Timisoara avea nevoie de victorie pentru a ramane in lupta pentru primul loc. Jocul a fost disputat, cu rasturnari de scor si cu destul spectacol.

Banatenii au avut la un moment dat meciul in mana, conducand cu 2-0, dupa golurile lui Araujo si Bondar, dar gazdele au egalat pana la pauza, in ultimul minut, cu reusitele lui Coelho si Plugaru. Coelho a recidivat si in primul minut al partii secunde, Dunarea trecand pentru prima data in avantaj, 3-2. Denys Ovsciannikov a raspuns imediat egaland, apoi Ilas in minutul 37 a adus din nou Informatica in avantaj. Plugaru a avut ultimul cuvant insa, egaland cu un minut inainte de final, 4-4, dar nu ca la teatru, deoarece s-a jucat cu multa determinare si ambitie.

Pana la urma, Informatica obtine un punct cu care momentan trece pe primul loc si se pregateste acum pentru derbiul campionatului, din etapa urmatoare, cu Deva, de acasa.