Divizionarele secunde din Timisoara, la munca si la mijlocul saptamanii. ACS Poli a testat sase stranieri

TIMISOARA. Doua dintre reprezentantele Timisoarei in liga secunda au jucat meciuri de verificare la jumatatea saptamanii.

Invinse runda de deschidere a ligii secunde, ASU Politehnica si ACS Poli au disputat cate un meci amical si la mijlocul saptamanii.

ASU Poli a avut in fata echipa Centrului National de Pregatire Timisoara, formatie care evolueaza in liga a III-a. Elevii lui Cosmin Petruescu au deschis scorul prin Banica, insa in ultimele 10 minute echipa ‘Centrului’ a intors la 2-1 cu reusitele semnate de Trip si Rusu. Adrian Bedea a inscris in prelungirile meciului si ASU Poli a incheiat la egalitate meciul de verificare.

ACS Poli Timisoara a infruntat o alta echipa de liga a III-a, Millenium Giarmata. Dupa o prima repriza alba, timisorenii au deschis scorul prin Stere in minutul 58, pentru ca Padurariu sa faca 2-0 un sfert de ora mai tarziu, acesta fiind si scorul final. Meciul a fost si un prilej pentru Ionel Ganea sa vada la lucru nu mai de sase fotbalisti aflati in teste. Thibaut Barthomeuf (1991, fundaș central francez), Twum Barima (1993, fundaș stânga englez), Justice Opoku (1998, mijlocaș ofensiv ghanez), Giorgios Sarafoudis (1988, atacant grec) și Makumbi Nkoma (1994, atacant gabonez) au intrat toti in prima repriza a intalnirii. In repriza secunda in joc a intrat si Kawaguchi Jushi (1993, mijlocaș central japonez).

Cele doua formatii timisorene vor juca in acest final de saptamana in etapa a doua a ligii secunde. ASU Politehnica va intalni in deplasare gruparea ACS Energeticianul, la Petrosani, in timp ce ACS Poli va juca pe teren propriu impotriva celor de la Dacia Unirea Braila.

A treia reprezentanta a Timisoarei in liga secunda, Ripensia, va juca in weekend in deplasare impotriva Luceafarului Oradea.

sursa foto: sspolitehnica.ro