Din nou esec cu Oradea, din nou dramatic. SCM Timisoara, invinsa pe Crisul Repede

TIMISOARA. „Revansa” din campionat contra celor de la Oradea nu a mai venit pentru SCM OHMA Timisoara. Invinsa marti in ultimul minut in Sala Constantin Jude, gruparea banateana a pierdut, la fel, tot in ultimul minut, desi a aratat foarte bine si in deplasare. A fost 78-72 pentru bihoreni, un adevarat cosmar pentru banateni.

Primul sfert a fost excelent pentru elevii lui Dragan Petricevic, care au avut la un moment dat si +8, dar ghinionul plus accidentarea lui Strong au redus diferenta, 18-14 pentru violeti. A urmat insa un sfert extrem de slab pentru oaspeti, cu multe ratari si posesii pierdute, care i-au bagat in joc pe pe amfitrioni, acestia trecand in avans la pauza mare, 31-29.

Repriza secunda a fost cu suisuri si coborasuri pentru ambele combatante. Gajic si Olah au tinut gruparea banateana in joc, in timp ce Richard, Green si Markovic au contribuit in cele din urma decisiv la o noua victorie cu mult dramatism a bihorenilor, 78-72.

Timisoara a facut un meci bun, dar in cele din urma raportul de recupeari si unele posesii pierdute in momente importante au facut diferenta. Oradea a avut 5 jucatori cu peste 10 puncte marcate, Richard fiind principalul marcator cu 17, iar banatenii au raspuns Olah si Mirkovic, 19, respectiv 16 puncte.

In runda viitoare, SCM OHMA Timisoara va primi vizita U-Banca Transilvania Cluj.