Din nou dramatism pe semicerc. Remiza in derbiul dintre Timisoara si Baia Mare

TIMISOARA. Cel mai interesant joc al etapei a doua din Liga Zimbrilor – handbal masculin, s-a disputat in Sala Constantin Jude, acolo unde, intr-un veritabil derby de „provincie”, SCM Poli Timisoara a intalnit Minaur Baia Mare. Dupa 60 de minute incrancenate, cele doua echipe au terminat la egalitate, 26-26.

Rivalele din vest incepeau jocul cu moral diferit. Banatenii veneau dupa un esec greu de digerat la Steaua, in timp ce maramuresenii invingeau clar vicecampioana Dobrogea Sud, fiind astfel din strat un meci de totul sau nimic. In cele din urma a iesit putin pentru fiecare, dupa un final in care ambele grupari puteau obtine victoria.

Debutul a fost echilibrat, asa cum avea sa fie intreaga partida. Baia Mare a condus prima, 0-1 si 1-3, banatenii au stat aproape si au preluat initiativa, 7-5, 8-6, iar la pauza s-a intrat cu 12-11.

Violetii au dominat startul partii secunde, 14-12, 16-14, dar nu au reusit sa se desprinda. Cu o aparare argresiva si o linie de 9 metri puternica, oaspetii au preluat conducerea, 18-19 si s-au desprins la un maxim de trei goluri diferenta, 21-24. Gazdele au revenit rapid datorita unui joc cu pivotul eficient, Pribanic luand parca meciul pe cont propriu, 24-24, iar ultimele 150 de secunde au fost aproape dramatice. Botea a facut 24-25, Fenici a egalat, Botea a marcat destul de lejer apoi pentru 25-26, iar Marjanovic a restabilit egalitatea, cu un gol din unghi aproape imposibil, 26-26. Maramuresenii au avut atacul in ultimul minut, dar l-au ratat, iar astfel banatenii puteau da lovitura in ultimele 20 de secunde, dar nu au scos mai mult de o aruncare de la 9 metri in minutul 60, pe care Sadoveac a ratat-o. Asadar, remiza, 26-26, ambele echipe putand fi fericite, dar si nefericite cu acest rezultat.