Dezamagire si pe litoral. SCM Poli Timisoara pierde pe semicerc la Constanta si coboara pe locul 11

TIMISOARA. Duelul celor mai recente castigatoare ale Cupei Romaniei, la handbal masculin a revenit celor de la Dobrogea Sud Constanta, care au invins SCM Politehnica Timisoara cu 29-22, dupa ce la pauza violetii aveau un gol avans, scor 13-12. Partida a contat pentru etapa a IX-a a campionatului.

Meciul a fost foarte echilibrat in prima lui jumatate, cu avantaj de ambele parti. In partea a doua a fost o perioada dificila pentru timisoreni, care desi aveau 15-13 n-au mai marcat vreme de 5 minute si Doborgea Sud a intors scorul in favoarea ei, 18-15. A urmat o perioada cu duritati si cu eliminari de ambele parti, din care gazdele au iesit mai castigate, distantandu-se la 25-19 in minutul 50. Ultimele 10 minute n-au mai schimbat sensul jocului, care s-a incheiat cu un avantaj mai mare decat a aratat-o confruntarea celor doua formatii, ambele participante in Cupa EHF si eliminate dramatic inainte de barajul pentru accederea in grupele principale.

Marcatorii Politehnicii: Marijanovic 5, Sadoveac 4, Pribanic 4, Cimpan 4, Dragas 4, Milosevic 1. La constanteni, ex-polistul Chikovani a marcat 7 goluri, fiind cel mai bun marcator de pe teren. Pentru SCM Politehnica urmeaza o noua deplasare de campionat, la HC Buzau, marti dupa amiaza.

Dupa 9 etape, Poitehnica se afla pe un ingrijorator loc 11, cu doar opt puncte, venite din doua victorii si doua remize, la care se adauga si cinci infrangeri.