Derbyul Banatului la handbal, incheiat nedecis. CSU Politehnica Timisoara si CS Caras Severin au remizat, 24-24

Dornica de revansa, dupa infrangerea din tur, echipa resiteana a inceput mai bine meciul. Ajutati si de interventiile foarte bune ale portarului Cristi Ionescu, elevii lui Aihan Omer au avut chiar si un avans de 5 goluri(12-8, min.26), insa inainte de pauza timisorenii au reusit sa reduca diferenta la trei goluri(11-14).
Prima reusita a venit destul de greu in repriza secunda. Grasu, care a reusit sa atinga cota de 100 de goluri in Liga Nationala, o data cu meciul de la Resita a micsorat ecartul carasenilor la doua goluri, dupa 8 minute de joc, dar egalarea avea sa vina abia in minutul 16(16-16). Iar in minutul 18, trupa lui Czari a trecut pentru prima oara in avantaj(17-18). Timofte a marcat pe contraatac, insa Poli nu a reusit sa profite apoi de faptul ca era in superioritate numerica, iar reusitele lui Paraianu si Marta au dus scorul la 20-18.
Alb-violetii nu au cedat insa, chiar daca a primit un gol si in dubla superioritate numerica. Grasu a readus Timisoara in joc, iar finalul a fost unul mai mult decat tensionat.
Alb-violetii au ramas fara Tcaciuc si Mrakic, iar Resita a avut aruncare de 7 m, cand mai erau cateva secunde de joc, la scorul de 24-24. Petrea nu a reusit insa sa marcheze in fata lui Djuricin, iar derby-ul Banatului s-a incheiat la egalitate, Politehnica reusind sa se intoarca, cu un punct, din Caras.
Cel mai bun marcator al timisorenilor a fost Grasu, cu 12 goluri, urmat de Fenici, cu 4 goluri. Pentru Resita cele mai multe goluri le-a inscris Paraianu, 7.