Derby-ul a trecut, vorbele raman. Ce au spus antrenorii dupa Ripensia – Politehnica Timisoara

TIMISOARA. Prima remiza directa in intalnirile din ultimii ani dintre cele doua echipe fanion ale Timisoarei, Ripensia si Politehnica a venit la capatul unui meci spectaculos care a facut o buna propaganda fotbalului.

Chiar daca ambele echipe au jucat la victorie, in cele din urma ele s-au multumit cu cate un punct, care le ajuta sa isi mareasca seria de invincibilitate. Ripi este la al saselea joc fara esec, dar chiar si asa a ajuns pe primul loc retrogradabil, 16 cu 19 puncte, in timp ce Politehnica a facut sapte puncte in ultimele trei partide si se afla pe cel mai bun loc de cand a inceput campionatul, 9 cu 21 de puncte. Dupa cum se vede insa, 8 echipe sunt despartite de doar doua puncte si totul se poate schimba de la etapa la etapa.

Un rezultat echitabil din punctul meu de vedere. Prima repriza am avut cateva situatii bune de a inscrie din faze fixe, eram ajutati de vant, acelasi lucru s-a intamplat si pentru Poli in repriza secunda. In ciuda vantului si ocaziilor avute am primit gol, dar e bine ca am reusit sa revenim. Un 1-1 care ne aduce un punct, nu suntem multumiti pentru ca ne doream sa castigam dupa punctul de la Turnu Magurele. E important ca nu am pierdut. Imi felicit baietii pentru munca depusa, pacat nu am avut mai multa luciditate. Eliminarea a fost corecta, fault de joc. Speram sa gasim solutii pentru inlocuirea lui Toma in jocul de la Resita„, a spus Alexandru Pelici, antrenorul Ripensiei dupa partida.

De cealalta parte, Octavian Benga, tehnician Politehnica Timisoara, a declarat: „Am avut parte de un joc important pentru noi, tot timpul meciurile locale nasc ambitii. As fi fost multumit cu un rezultat de egalitate inainte de aceasta partida, dar tinand cont de aspectul jocului pot să confirma ca am pierdut doua puncte astazi. Pe toata durata partidei, si in special in repriza a doua, am fost echipa mai buna, echipa care a jucat vertical pe poarta adversa. Impreuna cu staff-ul tehnic i-am analizat foarte bine pe adversari, dovada fiind putinele ocazii pe care si le-au creat”.

In etapa viitoare, Ripensia va juca un alt derby zonal, la Resita, in timp ce Politehnica va primi replica unei echipe necajite, Sportul Snagov.