Derby doar pe hartie. Poli Timisoara s-a impus categoric in meciul de pe semicerc cu CSM Resita

TIMISOARA. A trecut vremea derby-urilor de altadata cand intalnirile dintre cele doua forte handbalistice din Banat erau transate in ultimele minute. De aceasta data Poli, cu o echipa mult mai valoroasa s-a impus in fata Resitei cu 32-21, intr-un joc contand pentru etapa 21 din liga de elita la handbal masculin.

CITESTE SI: Politehnica Timisoara, mesaj de sustinere si respect pentru eroii din prima linie a luptei cu pandemia. Medicii, asistentii, infirmierii, brancardierii, invitatii de onoare la meciurile alb-violetilor

Partida s-a disputat la Cluj-Napoca, acolo unde se desfasoara unul din turneele returului. Poli va mai juca acolo cu CSM Bucuresti, joi de la ora 15.50 si vineri cu Dobrogea Sud, ora de debut 18.30, ambele adversare fiind mai bine clasate decat echipa timisoareana.

Revenind la jocul de astazi, Resita a pus probleme doar in primul sfert de ora. Banatenii de munte au condus cu 5-2, insa banatenii din campie au egalat dupa 16 minute, 6-6 si apoi s-au distantat, 15-10 la pauza.

Partida nu a avut istoric in partea sceunda, cand politsii si-au marit treptat ecartul, obtinand cea mai clara victorie din acest an, 32-21.

Neamtu, Sadoveac si Caba Junior au incheiat meciul cu cate 5 goluri fiecare, ei fiind cei mai buni marcatori ai invingatorilor, in timp ce de la invinsi s-a remarcat Mledenciu, tot cu 5 reusite.