Derby de Timisoara la volei! CSU Poli versus Agroland, sau cum sa revitalizezi un sport deosebit

TIMISOARA. Cu siguranta acest meci nu trebuia sa se dispute in liga secunda, dar asta este situatia, gazda CSU Poli a intalnit intr-o sala prea mica pentru un meci asa de mare, UVT Agroland, o echipa care are in componenta jucatoare internationale si castigatoare de cupe europene, in prima etapa din divizia a doua, seria Vest! Si totusi, ce meci a iesit…

Intr-o sala Mircea Albu arhiplina, Agroland a inceput in forta, chiar daca tinerele violete pregatite de inimioasa Cerasela Serban s-au tinut cat au putut aproape. 6-6 in primul set, dar 25-14 la capatul primei manse, in care Adelina Ungureanu si Daniela Lupescu au facut legea la fileu.

Surprinzator, in setul secund, junioarele de la Poli au preluat initiativa. 4-1, 6-4, ca apoi Claudia Fantaziu si Jasmina Petromeneant sa mentina ritmul! A fost un 25-23 dupa un set nebun, cu o ultima minge superba reusita de Bianca Albastroiu, si dintr-o data meciul devenea mult mai serios pentru „internationala” Agroland. Si trei fete violete pentru viitorul voleiului banatean…

In ciuda unui inceput echilibrat si in setul III, fetele lui Bogdan Paul s-au desprins de la 14-12 si s-au impus leger cu 25-14, preluand conducerea la seturi, si datorita jocului excelent a experimentatelor Diana Tataru si Andrea Lakovic, dar meciul inca nu era castigat.

Setul 4 a fost cu suisuri si coborasuri, Aryana Gadian tinand Poli in meci, ca duo-ul Lupescu si Ungureanu sa desprinda Agrolandul. Sabina Morth a apropiat echipa gazda de cea oaspete, dar in cele din urma experienta si valoarea individuala a „vizitatoarelor” sa isi spuna cuvantul… 25-22 pentru Agroland care castiga cu 3-1, dar cu siguranta si gazdele de la Poli meritau un punct, pentru ca in multe momente au jucat de la egal la egal cu mult mai ilustrele lor adversare.

CSU Poli demonstreaza ca este un izvor nesecat de talente, in timp ce Agroland a invatat ca simpla prezenta in teren obliga la mai mult. Oricum, un meci absolut superb, si un volei la nivel de prima liga. Pacat ca deocamdata s-a jucat in A2, dar timpul le va rezolva pe toate.

Felicitari Cerasela Serban pentru echipa si bafta Bogdan Paul, Timisoara are volei de calitate si asta se va demonstra in viitorul apropiat!